Endüstriyel tarzı yatak odası dekorasyonu
Pratik Bilgiler

Oda Bölmesi Olarak Perde Kullanımı


Açık alanları bölmek için bir çok farklı dekoratif ve kullanışlı yöntem var elbette. Perde kullanımı bunlar arasında en zahmetsiz ve dekoratif seçeneklerden bir tanesi diyebiliriz. Oda bölmesi olarak perde kullanımı ile ilgili en önemli nokta hem tarzınıza hemde evinizin dekorasyon stiline uyum sağlayabilecek birbirinden farklı renk ve desenleri rahat ve özgürce kullanabiliyor olmanız. Bu konuda size ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden güzel ve yaratıcı dekorasyon örnekleri yazımızda sizleri bekliyor. İşte oda bölmesi olarak perde kullanımı ve detaylar..

Oda Bölmesi Olarak Perde Kullanımı
Oda Bölmesi Olarak Perde Kullanımı

Odaları birbirinden ayırmak için duvarlarımız, kapılarımız var elbette. Ancak hepimiz biliyoruz ki kimi zaman tek bir odaya birden fazla görev düşer ve böyle durumlarda bir bölmeye ihtiyaç duyulur. Stüdyo daireler, açık mutfaklı salonlar ya da geniş odalarda, oda bölmesi olarak perde kullanmak hem yerden kazandırır, hem daha ekonomiktir hem de oldukça dekoratif bir seçenektir.

Oda Bölmesi Olarak Perde Kullanımı

Bir odayı bölmenin şart olduğu ve bir de bunun sadece dekoratif olarak yapıldığı zamanlar vardır. Stüdyo bir dairede yatağı saklamak zorunluluk gibi görünebilir. Büyük bir salonda ise salonda ikinci bit oturma bölümü oluşturmak için oda bölmesi kullanmak şart değildir. Odanızı neden bölmek istediğinize göre perde seçiminizde farklılıklar olacaktır. Yukarıda daha çok dekoratif amaçlı bir bölme hedeflendiğinden bol renkli, desenli, dökümlü bir perde seçilmiş.

Salon girişini kapı yerine perdeyle süslemek girişe ve salona stil katacak, görenleri şaşırtacak bir seçim olabilir. Perdenin deseni, rengi ve modeli tarzınızı vurgulamak için kullanılabilir. Salon renklerini, duvar renklerini, mobilya ya da aksesuar renklerini baz olarak alabilirsiniz.

Dekoratif perde dekorasyonu
Dekoratif perde dekorasyonu

Perde bölme kullanacaksanız perdenin kumaşının odanın genel havasına uyması gerekir. Ağır bir perde mi yoksa tül gibi uçuşan bir perde mi daha çok eve yakışacak bu hem tarzınıza hem de salondaki diğer eşyalara bağlıdır. Romantik tarzda, açık renklerin hakim olduğu, kır evi havası sezilen evlerde hafif kumaşlar tercih edilebilir. Mobilyaların süslü olduğu, koyu renklerin yer aldığı, geniş odalarda ise ağır kumaşlar tercih edebilirsiniz.


Yemek odası için zarif perde dekorasyonu
Yemek odası için zarif perde dekorasyonu

Işığı geçiren, şeffaf bir perdeyi oda bölmesi olarak kullanırsanız odayı fazla daraltmamış olursunuz. Üstelik bir odayı bölmek için perdeyi boydan boya asmak zorunda değilsiniz. Odanın bir bölümünü kapatması yetiyorsa, tek kanatlı bir perde de kullanılabilir.

[benzer-post id=”418″]

Özellikle dar ve uzun salonlarda, odada farklı bölümler oluşturmak ve halı ya da perde yoluyla bu bölünmeyi vurgulamak salonu daha geniş ve ferah gösterecektir. perdeleri kapatmanız da gerekmiyor. Dekoratif olarak ayrı bir köşeyi işaret etmeleri yeter.

Yatak odası dekoratif perde dekorasyonu
Yatak odası dekoratif perde dekorasyonu

Kimi oda kapıları mekanı daralttıkları için sökülebilir. Örneğin antre ve salonu ayıran kapılar genellikle kullanışsızdır ve bu durumda kapının yolunuza çıkmasını önlemek için kapıyı çıkartabilirsiniz. Bu durumda bir perdeyle kapı kirişini süslemek bir seçenek olabilir.

Geniş ve düz bir odayı farklı bölümlere ayırırken duvar örmek yerine pratik ve zahmetsiz biçimde asacağınız perde kanatları adeta bir kemer görevi görecektir. Odanın tarzına göre perde eteklerini yere yığılacak şekilde uzun tutabilir ya da kısaltabilirsiniz.

Endüstriyel tarzı yatak odası dekorasyonu
Endüstriyel tarzı yatak odası dekorasyonu

Perde modelinin dekorasyon tarzına olan etkisini yukarıdaki örnek çok net anlatıyor. Klasik bir yemek odasının girişine yine aynı tarzda, ağır perdeler asılmış. Sandalyelerinden avizesine her yönüyle klasik tarzı yansıtan yemek odasını tamamlayan, odayı çerçeveleyen bir uygulama olmuş. Böyle bir odanın girişine modern tarzda ya da geometrik desenli bir perde aynı etkiyi yaratamaz, aksine dekorasyonu bozabilirdi.

[galeri_url]

Sayfalar 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20